VARMSEN - systemy izolacji do budowy kominka

PL EN RO

Produkty

Płyta krzemianowo - wapniowa VARMSEN® służy do budowy kominka, będąc jednocześnie jego izolacją. Tworzy lekką oraz sztywną konstrukcję i jest łatwa w obróbce przy użyciu tradycyjnych narzędzi stolarskich. Jej montażu dokonuje się za pomocą kleju ISOL GLU E+ i wkrętów TD Płyta jest doskonałym izolatorem wysokich temperatur panujących wewnątrz obudowy kominkowej, zapewnia człowiekowi bezpieczny ich poziom po stronie zewnętrznej. Zastępuje tradycyjne rozwiązanie na bazie płyt G-K oraz wełny mineralnej. Idealnie nadaje się do izolacji belki drewnianej, ścianek bocznych oraz ściany za kominkiem.

Płyta kominkowa VARMSEN® to krzemianowo - wapniowa płyta izolacyjna, o doskonałej wartości izolacyjnej, zaprojektowana do zastosowań w maksymalnych temperaturach sięgających 1000 °C. Płyta kominkowa VARMSEN® to również samonośna płyta konstrukcyjna, o wysokich parametrach wytrzymałościowych, zaprojektowana między innymi do wykonania elementów konstrukcyjnych obudów kominków grzewczych. Płyta kominkowa VARMSEN® to także produkt bezpieczny i przyjazny dla zdrowia – bezwłóknisty. Procesy powierzchniowego utwardzania i autoklawizacji w fazie produkcji sprawiają, że płyta kominkowa VARMSEN® jest produktem niepylącym.

Płyta krzemianowo - wapniowa VARMSEN® dzięki swoim właściwościom świetnie nadaje się również do izolacji wszelkich urządzeń związanych ze spalaniem lub działaniem wysokich temperatur, takich jak: piece, piekarniki, bojlery, piece wgłębne, regeneratory sieci, itp. Dzięki wysokiej odporności na tlenek węgla i węglowodory, krzemianowo - wapniowa płyta VARMSEN®, może być stosowana w piecach z atmosferą redukującą. Po poddaniu przez 200 godzin na działanie CO w temperaturze 450°C nie stwierdza się rozkładu osadu węgla. Płyty VARMSEN® znajdują zastosowanie także jako izolacja wspomagająca do wszelkich konstrukcji ogniotrwałych – gęstych cegieł szamotowych, cegieł ogniotrwałych izolacyjnych, wyrobów odlewniczych, plastików ogniotrwałych, itp.

Klasyfikacja ogniowa (EN 13501-1:2007+A1:2009 A1 - niepalny
Max. temperatura eksploatacji 1000 °C
Gęstość (EN 1094-4) 225kg/m3
Wytrzymałość na ściskanie (EN 1094-5:1995) 2,8 MPa
Wytrzymałość na zginanie (EN 993-6:1995) 1,4 MPa
Ciepło właściwe 0.84 kJ/(kg x k)
Współczynnik rozszerzalności cieplnej 5,5x10do -6 K do -1
Przewodność cieplna (ASTM C-182) dla 200 °C 0.08 W/(m x K)
dla 400 °C 0.10 W/(m x K)
dla 600 °C 0.12 W/ (m x K)
Typowy skład chemiczny SiO2 (45%), CaO (45%), LOI (8%)
Kolor szary

Zaprawa klejąca do płyt kominkowych VARMSEN® cechuje się wysoką wydajnością, wysoką przepuszczalnością pary wodnej, wysoką przyczepnością do podłoża i płyt VARMSEN®, dużą podatnością na obróbkę oraz optymalnymi właściwościami fizycznymi. Nie nadaje się do osadzania siatek zbrojeniowych. Dostarczana w formie suchej mieszanki proszkowej, gotowa do użycia po rozrobieniu z wodą.

Parametry techniczne

Skład chemiczny Szkło potasowe, środek silikonowy, woda
Gęstość nasypowa ok. 1,85 g/cm3
Grubość powłoki 3 – 5 mm
Temperatura stosowania +7C do + 250C
Kolor bezbarwny
Zużycie 4,0 – 5,0 kg/m2

IMPREGNAT do płyt kominkowych VARMSEN® wykonany jest na bazie krzemianu sodu i mikro-krzemionki. Przeznaczony jest do impregnowania krawędzi płyt VARMSEN®, klejonych klejem ISOL GLU E+, w celu zwiększenia ich przyczepności.

Parametry techniczne

Skład chemiczny Na2O, SiO2
Postać fizyczna ciecz
Max temp. stosowania 1 150 °C
Klasyfikacja ogniowa A1 – produkt niepalny
Toksyczność nie toksyczny
Kolor bezbarwny
Zapach brak
Odczyn PH 12

Klej systemowy ISOL GLU E+ to masa gotowa do użycia, jest wykonany na bazie szkła wodnego i rozpuszczalników nieorganicznych. Przeznaczony jest do klejenia płyt kominkowych VARMSEN®.

Parametry techniczne

Skład chemiczny Na2O, Al2O3, SiO2
Postać fizyczna gotowa masa
Gestość 180 kg/m3
Max temp. stosowania 1 050 °C
Klasyfikacja ogniowa produkt niepalny
Toksyczność nie toksyczny
Kolor beżowy
Zapach brak
Odczyn PH 9-12

Kołki TDM wykonane są ze stali pokrytej powłoką aluminiowo-cynkową. Składa się z talerzyka o średnicy 35 mm i przeciętej, sprężystej tulejki. Przeznaczony jest do mocowania płyt kominkowych do podłoży takich jak: beton, gazobeton, mur pełny oraz mur z pustą przestrzenią. Otwory pod kołki TDM należy wykonać wiertłem odpowiednim do podłoża, o średnicy 8mm.

Nazwa Długość (mm) Ilość sztuk
w opakowaniu
Kołki TDM90 10
90 100
110 10
110 100
140 10
140 100

Gotowy do użytku. Przeznaczony jako podkład wzmacniający przyczepność do płyty kominkowej VARMSEN® oraz pod następne warstwy systemu. Może być również stosowany na typowe podłoża budowlane tylko wówczas, gdy możliwy jest bezpośredni kontakt preparatu z mineralnymi składnikami podłoża. Nie zawiera rozpuszczalników, wzmacnia płytę kominkową VARMSEN® i następne warstwy systemu oraz wyrównuje ich chłonność. Posiada wysoką przepuszczalność pary wodnej. Ogranicza powstawanie wykwitów.

Parametry techniczne

Skład chemiczny Szkło potasowe, środek silikonowy, woda
Gęstość nasypowa ok. 1,30 g/cm3
Temperatura staosowania +50C do +250C
Kolor bezbarwny
Zużycie 0,2 l/m2

To gotowa jednorodna masa mineralna w kolorze białym, do stosowania na płytach kominkowych VARMSEN®, a także wewnątrz pomieszczeń. Produkt przeznaczony jest do przygotowywania powierzchni ścian na kominku pod malowanie. Odpowiednia pod większość dostępnych na rynku wewnętrznych farb dyspersyjnych. Uzyskana powierzchnia jest elastyczna, łatwo  szlifowalna, posiada doskonałą gładkość o dużej przepuszczalności pary wodnej. Masa jest przeznaczona do nanoszenia pacą.

Parametry techniczne

Skład Cement, wapno, wy pełniacze mineralne, dodatki uszlachetniające
Gęstość ok. 1,85 g/cm3
Współczynnik nasiąkliwości powierzchniowej 0,117 kg/m2h0,5
Względny opór dyfuzyjny Sd 0,477 m
Temperatura stosowania +5 0C do + 250C
Kolor biały
Zużycie 1 kg/m2